28 Mart 2016 Pazartesi

YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR?


Paylaşmakta olduğum yazı House of Human Koçluk Eğitim Danışmanlık merkezi eğitiminden alınmıştır.Koçluk Ne Değildir ?

  •   Mentorluk Değildir;

Bireylere bir işin nasıl yapılacağını  öğretmez.
  •  Danışmanlık Değildir;

Yaşamla ilgili bazı sorunları tespit edip önceden belirlenmiş hazır reçeteler ve yöntemler uygulamaz.

  • Koç, Psikolog veya Psikiyatrist Değildir;

Bireyin geçmişte yaşadığı sorunların veya rahatsızlıkların tespiti teşhisi ve tedavisi ile uğraşmaz.

  •  Arkadaşlık Değildir;

Bireyin pozitif veya negatif duygularının akıntısına kapılarak kendisini gerçek durumdan ve bireyin hedeflerinden uzaklaştırmayacağı gibi bireyin sürekli hedefine ulaşacak yolda kalmasına yardımcı olur.

Unutmayınız ki her bireyin tüm yaşamı boyunca farklı zamanlarda farklı konularla ilgili olarak, mentora, danışmana, arkadaşa, psikolog veya psikiyatriste ihtiyacı olacaktır. Bunlar gelişim ve değişim için vücudun ihtiyaç duyduğu farklı besinler, vitamin ve mineraller kadar lüzumludur.
Koçluk da bireyin kendini tanıması, potansiyelinin farkına varıp kullanması , geleceğini inşa etmesi için en az diğerleri kadar önemli katkılar sağlayan bir yöntemdir.

Koçluk Nedir ?

Koçluk, her bir bireyin gelecekteki hedeflerine ulaşacak güce ve yeteneğe sahip olduğuna inanarak, kişisel ve profesyonel potansiyellerini en üst düzeyde ortaya çıkarmak amacıyla, düşünce doğurucu ve yaratıcı bir süreçte onlarla ortaklık yapmaktır .
Pricewaterhouse Coopers tarafından yapılan ICF Global Koçluk Çalışması’na katılan koçların %52’si, koçluk alan kişilerin çalışacakları koçların akredite olması yönünde beklentileri olduğunu söylemişlerdir.

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) Üyesi Profesyonel Koç Kimdir ?

ICF Profesyonel Koçu ICF Profesyonel Temel Yetkinliklerini uygulamayı kabul eden ve ICF Etik Kurallarına olan sorumluluğuna and içen bireydir.
               

ICF Akredite Eğitim Almış  Koç Kimdir ?

Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından onaylanmış bir eğitim programını uygulayan ve Dünya çapında faaliyet gösteren bir Enstitü, Kurum veya Okul tarafından uzun süreli eğitime tabi tutulmuş, yoğun uygulama, gözlem, yazılı ve sözlü sınav sürecinden başarıyla geçmiş ve mesleği icra ettiği sürece zorunlu olarak eğitime tabi tutulan Koçtur.
KOÇLUKLA İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR


 1. Koç bana nasıl yardımcı olabilir ki ? Ne mesleğim ne de yaşantım hakkında hiç bir fikri yok.
Biley taşı bıçağı biler ve keskinleştirir ancak kendisi bir bıçak değildir. Yani bıçağı daha iyi bir bıçak  yapmak için bıçağa gerek yoktur. Doğru zamanda doğru yerde doğru hareketleri yapmak gerekir. Tıpkı biley taşı gibi.

2. Arkadaşlarım iyi günümde kötü günümde her zaman yanımda. Tanımadığım bir koçla neden paylaşımda bulunayım?
Hayatın idamesi konusunda dost tavsiyeleri yeterli olsaydı, çevremiz hedeflerini belirlemiş, stratejilerini geliştirmiş, başarıya odaklanmış insanlarla dolup taşar, mutsuz tek bir insan kalmazdı.
Başkalarından alınan fikirler, başkasından  ödünç alınmış elbise gibidir.  Ya kolu uzundur, ya boyu kısadır. En iyisi kendi ölçülerinize uygun elbisedir. Bir koç size, kendi üzerinize uygun elbise dikmeniz konusunda yardımcı olur.
Bir metafor daha; arkadaş sohbetleri muhteşemdir ancak arkadaş fikirleri fast food gibidir. Unutmayın, aşırı fast food, daha sonra sağlık sorunlarına sebep olur.
Unutmayın; arkadaşların tavsiyeleri yeterli olsaydı, dünyada hayallerini gerçekleştirmemiş bir tek insan bile kalmazdı.

3. Psikolojik Danışman / Psikiyatrist bana daha fazla yardımcı olmaz mı ?
Geçmişinizle ilgili sorunlarınız (çocukluk, ailevi vb.) geleceğinizi karartıyorsa elbette fayda sağlar. Ancak geçmişinizle ilgili belirgin psikolojik bir  sorununuz yok ve geleceğinizle  ilgileniyorsanız koçlar bu iş için vardır.

4. Yaşantım için koçluk yerine danışmanlık daha faydalı olmaz mı ?
Arkadaşınızdan ödünç alacağınız emanet bir elbisenin üzerinize tam oturmayacağı gibi başkasından kendi hayatınızla ilgili olarak alacağınız fikir de ihtiyacınızı tam olarak karşılamayacaktır.
Önemli olan kendi çözümlerinizi bulmak, yani üzerinize uygun elbise dikmeyi öğrenmektir.

5. Neden bir koçla çalışayım ?
Herkes spor yapar, ancak bir antrenörle spor yapanlar profesyonel olurlar. Herkes küçük bir tekne ile kıyılarda kaptanlık yapabilir. Ancak herkes okyanusların fırtınalı ve tehlikeli sularında kaptanlık yapamaz.  Siz de bir koçla paylaşımda bulunarak kendi yaşam geminizin kaptanlığını yaparken amatör değil profesyonel olma yolunda önemli bir adım atarsınız.Kariyer Koçluğu :

SEÇMEK DİĞERLERİNDEN VAZGEÇMEKTİR
Çalıştığınız işle ilgili heyecanınızı mı yitirdiniz ? İşiniz artık yalnızca giderlerinizi karşılayacak parayı kazanmak için bir araç haline mi geldi ? İçinizde hep kendi işinizin patronu olmak hayaliyle mi yaşıyorsunuz? İşinizden ayrılmak zorunda mı kaldınız ? Belki bütün bu olumsuzluklar size yeni dopdolu ve mutlu bir hayatın kapılarını açacak fırsatları sunuyor.

Yönetici Koçluğu :

DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİMDİR
Herkes bir sporu kendi imkanlarıyla yapabilir. Ama gerçek bir sporcu olmak için profesyonel bir destek almak gerekir.  İş yaşamında da buna benzer bir ilke mevcuttur. Daha profesyonel olmak için Uluslararası akredite eğitim almış yetkin bir koçla çalışmak sizi, diğerlerinden farklı kılacaktır. Değişmeyen tek şeyin değişim olduğu tespitinden hareketle bu desteğimiz sayesinde kendinizi sürekli geliştirecek ve değişebilecek esnekliğe sahip olacaksınız.

Takım Koçluğu :

 KONU TAKIM İSE 1+1 ASLINDA 2’den FAZLA EDEBİLİR
 Aynı departmanda, projede, organizasyonda, şirkette birlikte çalışıp misyonunuza ve vizyonunuza odaklanmak, hedeflere daha hızlı ilerlemek önemlidir.
Optimum gayretle maksimum performans sergilemek, takımın potansiyelini azami oranda ortaya çıkarmak takım koçluğu ile mümkün olacaktır.

 Girişimcilik Koçluğu :

 ŞANS CESURLARDAN  YANADIR
Girişimcilik koçluğu, iş kurma aşamasında olan veya mevcut işini sağlıklı bir şekilde büyütmeyi amaçlayan kişilere hedeflerine ulaşmaları için gerekli bilgi ve becerilerin kazandırıldığı koçluk hizmetidir. Koçlukla birlikte girişimciler; Girişimciler kendi kişisel analizlerinin sonucunda iş kurmak veya işlerini büyütmek için gerekenlerin bilincine varır, kendilerini sorgularlar.

Bireysel Koçluk :
HANGİ LİMANA GİDECEĞİNİ BİLMEYENE HİÇ BİR RÜZGARDAN FAYDA GELMEZ
Yaşam bir bütündür. İşiniz, aileniz, sağlığınız, yatırımlarınız, kişisel gelişiminiz, sosyal yaşamınız arasında bir denge sağlayamazsanız mutsuzluk ve uzun vadede topyekun bir çöküş ve başarısızlık kaçınılmazdır. Örneğin işinizde çok başarılı olabilir ve çok para kazanabilirsiniz. Bu başarı için sağlığınızdan, ailenizden, arkadaş çevrenizden ödün veriyorsanız yaşam çarkınız  bir süre sonra aksamaya başlayacaktır. Yaşam yolculuğunuzu sakin ve daha sorunsuz sürdürmek konusunda koç size destek verecektir.

 Gençler İçin Koçluk  (Eğitim ve Öğrenci Koçluğu) :

ŞANS HAZIRLIKLA FIRSATIN KARŞILAŞTIĞI KÖŞEBAŞIDIR
Yoğun bir tempo, kıyasıya bir yarış ortamı, kaybolan hayaller, yıkılmışlık hissi, amaçlar yerine araçlara odaklanma, fırsatları görememe, kendini gerçek yaşama hazırlayamama, vizyonsuzluk, mutsuzluk, tatminsizlik…
Gençler için günümüzün önemli sorunlarıdır bunlar. Koçluk sayesinde gençler kendilerine gelecek, vizyon sahibi olacak, geleceğe cesaretle, umutla bakacak, güçlü yönlerinizi bulacak kendi potansiyellerini keşfeder.

Emekliler ve Emekli Olacaklar İçin Koçluk :

HİÇ BİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİLDİR
Yorgunluk,  hüzün, endişe, sıkıntı….
Heyecan, mutluluk, özgürlük, ferahlık….
Emekli olunca hissettiğiniz karmaşık duygulardan yalnızca bir kaçıdır bunlar…
Şimdi sağlığınız ve ömrünüz müsaade ettiği sürece yaşayacağınız hayatı en verimli şekilde geçirebilmek, bu güne kadar hayalini kurup da yapamadığınız pek çok şeyi yapabilecek cesarete kavuşmak için koç size yardımcı olur .  Bunca yılın hayat tecrübesi ile insanlar ve kendiniz için yapabileceklerinizi görünce siz bile çok şaşıracaksınız.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder